Instalacja hydrauliczna rury i złączki do domków letniskowych to kluczowy element odpowiedzialny za dostarczanie i dystrybucję wody we wnętrzach. Odpowiednio zaprojektowany i wykonany system pozwala na wygodne korzystanie z ciepłej wody oraz ogrzewania w budynku. Nowoczesne technologie stosowane przez producentów domów mobilnych minimalizują ryzyko awarii, zapewniając bezpieczne użytkowanie.
Idealnym systemem do tego typu domków jest nowoczesny system na wcisk terrain sdp z polibutylenu , który nie wymaga narzędzi i jest odporny na zamarzanie wody w rurach .
Czym jest instalacja wodno-kanalizacyjna?
Instalacja wodno-kanalizacyjna to układ rur, który umożliwia dostarczenie do budynku wody zimnej i ciepłej. Woda może pochodzić bezpośrednio ze studni, z miejskiej sieci wodociągowej lub z innego źródła. W domkach mobilnych system ten jest zaprojektowany tak, aby wytrzymać warunki transportu, co oznacza, że jest odporny na przemieszczenia i uszkodzenia.
Jak wygląda projektowanie instalacji kanalizacyjnej w domkach mobilnych?
Instalacja kanalizacyjna w domkach mobilnych funkcjonuje podobnie jak w tradycyjnych budynkach. Jest odpowiedzialna za odprowadzanie ścieków i zużytej wody na zasadzie grawitacji. Składa się z części wewnętrznej, znajdującej się wewnątrz budynku, oraz zewnętrznej, umieszczonej pod ziemią. Instalacja kończy się jednym lub dwoma odpływami, które odprowadzają ścieki do szczelnego zbiornika lub miejskiej kanalizacji, jeśli taka jest dostępna w pobliżu działki.
Instalacja wodna w domkach modułowych
System dostarczania wody zimnej i ciepłej w domkach modułowych jest zaprojektowany w taki sposób, aby można było go łatwo opróżnić na zimę, co zapobiega zamarzaniu rur i ewentualnym awariom. W miejscach łatwo dostępnych umieszczono korki spustowe, co umożliwia wygodne serwisowanie. W domkach całorocznych instalacja jest zabezpieczona przed zamarzaniem za pomocą izolacji termicznej i przewodów grzewczych.
W zależności od typu ogrzewania, ciepła woda może pochodzić z różnych źródeł:
- Z bojlera elektrycznego o pojemności 50 lub 80 litrów, który może być dostosowany do potrzeb.
- Z gazowego kotła lub pompy ciepła, które bezpośrednio dostarczają ciepłą wodę do urządzeń sanitarnych.
W domkach mobilnych znajdują się następujące punkty poboru wody:
- Prysznic
- Umywalka
- Muszla klozetowa
- Zlewozmywak
- Pralka
- Zmywarka
Ciepła woda jest rozprowadzana za pomocą systemu dwururowego, co umożliwia jej szybkie dostarczenie do urządzeń.
Ogrzewanie w domkach modułowych i mobilnych
Najczęściej stosowane metody ogrzewania w domkach mobilnych i modułowych to ogrzewanie elektryczne i gazowe. Można też łączyć oba te systemy dla większej elastyczności. Ogrzewanie elektryczne można zrealizować na dwa sposoby:
- Za pomocą elektrycznych grzejników konwektorowych z regulacją i termostatem.
- Poprzez ogrzewanie podłogowe z folią grzewczą, sterowaną za pomocą regulatora umieszczonego na ścianie każdego pomieszczenia.
Oba systemy mogą być wyposażone w zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej. Elektryczne ogrzewanie może również korzystać z pompy ciepła typu powietrze-woda, która zasila system centralnego ogrzewania.
Ogrzewanie gazowe opiera się na kotle z zamkniętą komorą spalania, który dostarcza ciepło do wodnego systemu grzewczego z grzejnikami umieszczonymi na ścianach pomieszczeń. Niezależnie od systemu ogrzewania, w łazience zawsze znajduje się grzejnik drabinkowy, na którym można suszyć ręczniki.
W mobilnych domkach letniskowych system ogrzewania wodnego jest przystosowany do pracy w cieplejszych okresach roku i można go łatwo opróżnić po sezonie, aby zapobiec uszkodzeniom. W domkach całorocznych system grzewczy jest zaprojektowany tak, aby działał przez cały rok, a płyn w rurach jest odporny na zamarzanie do temperatury -15°C.