Rura 15 do wody a może inna średnica ? -każda instalacja wodna w budynku opiera się na zastosowaniu rur. Wybór rur do instalacji domowej zależy od różnych czynników, z których najważniejszym jest materiał, z jakiego są wykonane. Wpływa to bezpośrednio na sposób montażu oraz trwałość instalacji. Istotny jest także rozmiar rur, który oznaczany jest przez średnicę. Dawniej wyrażano ją w calach, obecnie stosuje się system metryczny.
Najczęściej stosowane rury mają następujące średnice:
-
15 mm (1/2 cala): używane w poziomych doprowadzeniach wody do baterii umywalkowych i zlewozmywakowych oraz do spłuczek i grzejników. To standardowy rozmiar tzw. gałązek.
-
20 mm (3/4 cala): zalecane przy niektórych odbiornikach, np. przy bateriach wannowych.
-
25 lub 32 mm (1 lub 5/4 cala): przeznaczone na tzw. piony, czyli rury przechodzące przez różne kondygnacje.
-
40 mm: do odprowadzania ścieków z pojedynczych urządzeń sanitarnych.
-
50 mm: stosowane do odprowadzania wody ze zlewozmywaka, pralki lub krótkiego odprowadzenia z wanny.
-
70 mm: używane do długiego odprowadzenia wody z wanny.
-
100 mm: minimalna średnica do odprowadzania ścieków z miski ustępowej oraz przy zbiorczym odprowadzeniu między kondygnacjami.
- O czym pamiętać przy projektowaniu instalacji ?
-
Warto zaplanować rozprowadzenie rur tak, aby cała instalacja była jak najmniej widoczna. Rurki doprowadzające wodę są na tyle małe, że można je schować w ścianach, wykuwając niewielkie bruzdy. Wszystkie rury wchodzące w skład instalacji wodnej muszą posiadać oznaczenie CE oraz atest Państwowego Zakładu Higieny, który dopuszcza je do kontaktu z wodą pitną.